IMG_9064

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI 2009 YILI FAALİYETLERİ

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

2009 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMET VE FAALİYETLER

 

 • “Türkmen yetkililerin yetenek ve performanslarının geliştirilmesi” projesi kapsamında; bağlı birimlerimiz TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Kişisel Gelişim Çalışması” ve “Siyaset ve Liderlik Eğitimi” kursları ile kurslara katılan eğitimci ve kursiyerlerin tüm giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’ta Türkçe eğitim veren okullarda görev yapan öğretmenlerin formasyonlarının geliştirilmesi maksadıyla Kerkük’te düzenlenen 2 Aylık formasyon kurslarına eğitimci statüsünde Türkiye’den gönderilen öğretmen ve öğretmen yardımcılarının yol, iaşe, ibate ve zaruri ihtiyaçları karşılanmıştır.
 • Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üçler BULDUK tarafından burslu öğrencilerimize yönelik olarak Genel Türk Tarihi Dersi verilmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • Öğrencileri eğitme ve kapasitelerini geliştirme programı çerçevesinde, burslu 20 başarılı öğrencimiz uzman seviyesinde İngilizce Dil Kursu’na gönderilmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından yürütülen “Sürekli Eğitim Programları” çerçevesindeki eğitim çalışmaları kapsamında, Ankara’da eğitim gören burslu öğrencilerimize yönelik düzenlenen “Kişisel Gelişim ve Liderlik” eğitim kursu ile kursa katılan eğitimci ve kursiyerlerin tüm giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’taki Türkmen okullarında okuyan öğrenciler için hazırlanan İlkokul – Ortaokul (1-9ncu sınıf) Türkçe ders kitaplarının düzeltilmesi ile öğretmen kılavuzlarının yeniden yazılması projesi ile ilgili hizmet bedelleri karşılanmıştır.
 • Irak’ta Türkçe eğitim veren 21 Anaokulu için masal, anlatım ve görsel yardımcı kaynak takımları satın alınarak Irak’a gönderilmiştir.
 • Irak’ın çeşitli yerleşim bölgelerinde kurulu bulunan kütüphanelere konulmak ve halkın istifadesine sunulmak üzere, İzzettin Kerkük Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yayınlanan muhtelif yazarlara ait kitaplardan satın alınarak Irak’a gönderilmiştir. Ayrıca; 3 aylık periyotlar halinde yayınlanan “Kardaşlık Dergisi”ne abone olunarak, 3 Ayda bir 500 Adet satın alınmış ve Irak’a gönderilmiştir.
 • Vakıf bursundan yararlanan ortalama 390 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapılmış, gerekli görüldüğü hallerde üniversiteyi kazanan öğrencilerin üniversiteye müracaat harçları ödenmiş, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrencilerin mezuniyet tez giderleri karşılanmıştır. Ayrıca Yabancı Öğrenci Sınavı için Türkiye’ye gelen Türkmen öğrencilerin TÖMER ücretleri, YÖS Hazırlık Eğitim Giderleri, Yurt Ücretleri ile maddi durumu kötü olan öğrencilerimizin çeşitli eğitim kurumlarında gördükleri kurs giderleri ve ihtiyaç duydukları ders aletlerinin giderleri karşılanmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından toplantı, sempozyum, konferans, panel, mezuniyet-anma töreni vb. etkinlikler gerçekleştirilmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye’ye davet edilen 10
 • Türkmen öğrencinin ulaşım, konaklama, iaşe ve diğer zaruri ihtiyaçları karşılanmıştır.
 • Çanakkale-Gelibolu Yörelerine düzenlenen Gezi Programı çerçevesinde geziye katılan öğrenciler ve rehber öğretmenlerin ulaşım, iaşe, ibate ve diğer zaruri giderleri karşılanmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi, TKİV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi ve muhtelif kuruluşlar tarafından düzenlenen toplantı, sempozyum, konferans, panel, anma töreni vb. etkinliklere burslu öğrencilerin katılımı sağlanmıştır.
 • Türk Dünyası Gençlik Topluluğu tarafından Fethiye’de düzenlenen “Türk Kültürünün Dünya Kültürüne Etkileri” konulu çalıştaya katılan 8 kişilik Türkmen Öğrenci Birliği Üyesinin ulaşım giderleri karşılanmıştır.
 • Türkiye’deki yükseköğrenimini tamamlayarak Irak’a dönen 2 Türkmen öğrenciye teşvik primi ödenmiştir.
 • Vakfımız ile Türkmeneli Sağlık ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa çalışmalarıyla Konya Dedeman Otel’de 5 gün süreli “1nci Türkmeneli Sağlık Kurultayı” düzenlenmiş, Kurultayda; Irak ve Türkmeneli’nin bugünkü sağlık durumu ve sorunları, Türkiye’deki sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşların Irak’a yönelik sağlık hizmetleriyle ilgili yardım ve katkıları, Irak’ta Türkmenlerin sağlık sektöründe daha etkin olabilmesi için uygulanabilecek stratejilerin tespiti gibi konular ele alınmış ve çözüm yolları aranmıştır. Kurultaya katılan katılımcılarla ilgili yapılan tüm giderler karşılanmıştır.
 • Vakfımızın sponsorluğunda Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen “Türkmen Gecesi” etkinlikleri çerçevesinde, Irak’tan Türkiye’ye davet edilen 144 misafirin konaklama, ulaşım, iaşe ve diğer zaruri ihtiyaçları karşılanmıştır.
 • Adana Türkmen Yörük Federasyonu tarafından 21 Mart 2009 tarihinde Adana’da düzenlenen şenliğe davetli olarak katılan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi’ne ulaşım ve yemek giderlerini karşılayabilmesi maksadıyla nakdi yardım yapılmıştır.
 • Altunköprü Katliamını anma etkinlikleri çerçevesinde; Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Genel Merkezi tarafından İstanbul’da düzenlenen “Altunköprü Katliamından Günümüze Türkmenlerin Durumu” konulu panelin desteklenmesi amacıyla anılan Derneğe nakdi yardım yapılmıştır.
 • Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Ramazan Etkinlikleri”ne Irak’tan katılan 10 kişilik heyetin ulaşım, konaklama ve zaruri giderleri ile etkinliğe hazırlık için yapılan çalışmaların giderleri karşılanmıştır.
 • Konya’da düzenlenen Kültür Festivaline katılan 5 Türkmen sanatçının ulaşım giderleri karşılanmıştır.
 • Yalova Folklor Eğitim Merkezi tarafından Yalova’da düzenlenen 12nci Türk Boyları Kültür Şöleni’ne Irak/Telafer’den katılan 15 kişilik folklor ekibinin ulaşım, konaklama ve diğer zaruri giderleri karşılanmıştır.
 • Türkiye veya diğer ülkelerde çeşitli temas, görüşme ve istişare toplantılarında bulunan Türkmen heyetin zaruri giderleri karşılanmıştır.
 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 485 hasta ve 422 refakatçi olmak üzere toplam 907 kişinin iaşe, ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç ve tedavi masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır. Ayrıca Türkmen hastaların istifadesine sunulan Etlik Misafirhanesi’nin kira giderleri ile muhtelif giderleri karşılanmıştır.
 • Kerkük Şifa Sağlık Merkezi ile Kifri Şehit Fatih Şakir Dispanseri’nin hizmetleri ile ilgili tüm zaruri giderleri karşılanmış, ihtiyaç duyulan çeşitli tıbbi malzemeler temin edilmiştir. Ayrıca, tıbbi cihazlar ile hizmet binalarının muhtelif bakım ve onarımları yaptırılmıştır.
 • Şifa Sağlık Merkezi ile Vakıf Erbil Temsilciliği’nin 1 yıllık kira bedelleri ödenmiş, TİKV Kerkük Misafirhanesinin onarımı ve tefrişi yapılmış, ayrıca TİKV Kerkük Bürosu’na 1 Adet Nissan Pick-Up marka hizmet aracı satın alınmıştır.
 • Irak/Telafer’de yaşanan bombalı saldırılarda yaralanan ve tedavi için Türkiye’ye getirilen 44 yaralı ve refakatçilerinin tedavi, ilaç, ulaşım, konaklama, giyim vb. giderleri karşılanmış, ayrıca zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla nakdi yardım yapılmıştır.
 • Irak/Tazehurmatu’da Kerkük Şifa Sağlık Merkezi aracılığıyla Türkmeneli genelinde sağlık taraması gerçekleştirilmiştir.
 • Irak/Telafer’de yaşanan bombalı saldırılarda evsiz kalan aileler için oluşturulan çadır kentte kalan ailelere gıda yardımı yapılmıştır.
 • Irak’ın muhtelif yerlerinde yaşayan yardıma muhtaç ailelere Irak Türkmen Cephesi ile işbirliği içerisinde gıda paketi yardımında bulunulmuştur.
 • Kurban Bayramı münasebetiyle; T.C. Musul Konsolosluğu, Türkiye Diyanet Vakfı, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ve Vakfımızın ortaklaşa çalışmaları ve hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla Irak’ta kurban kesilmiş ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
 • Irak’ın Kerkük Şehri’nde tesis edilen Türkmeneli Radyo Televizyonu’nun TÜRKSAT ve NİL-SAT uydu bağlantı ücretleri ödenmiş, Ankara Stüdyosu’na “Yedek Up-Link” Sistemi” kurulması projesinin giderleri karşılanmış, Kerkük’te bulunan televizyon misafirhanesi ve Kerkük Stüdyosunun 1 yıllık kira bedeli ile personel ve diğer zaruri giderleri karşılanmıştır. Ayrıca, Kerkük Stüdyoları ve Ankara’da faaliyet gösteren Ocak- 80 Stüdyosu ve stüdyo hizmetlerinde kullanılan canlı yayın aracının ihtiyaç duyduğu teknik ve elektronik malzemeler temin edilmiş, aracın 1 yıllık kasko sigortası bedeli ödenmiştir.
 • Irak/Kerkük-Tazehurmatu’da faaliyete geçirilen matbaa makinelerinin çalıştırılabilmesi ve baskı hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan her türlü ihtiyaç malzemeleri temin edilerek Irak’a gönderilmiştir.
 • Irak’ta faaliyet gösteren terzihaneye zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla nakdi yardım yapılmıştır.
 • İnsan Hakları Merkezi tarafından yayınlanan “El-Mizan Terazi” isimli gazetenin basım giderleri ve merkezin yurt dışında katıldığı toplantıların giderleri de dahil olmak üzere; merkezin Irak’ta faaliyet gösteren bürolarının giderleri karşılanmıştır. Ayrıca Merkeze bir jeneratör satın alınmış ve merkezin Bağdat Bürosu’nun 1 yıllık kira bedelinin ödemesi yapılmıştır.
 • Avrasya Bölgesi’nde (Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Asya Ülkeleri) öncelikle Türkiye’yi ve Türkmenleri ilgilendiren konularda araştırmalarda bulunmak, bunları yazılı olarak veya dijital ortamlarda yayınlamak, bu konularda toplantılar düzenlemek, toplantılara katılmak ve eğitim vermek amacıyla, Mülkiyeti Vakfımıza Ait Abidin Daver Sokak, No: 12, B Blok Çankaya / Ankara adresinde Avrasya İncelemeleri Merkezi “AVİM” adı altındaki birimimiz faaliyetlerine başlamıştır.
 • TİKV Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nce akademik çalışma, araştırma-inceleme, saha çalışması, AGİT Gözlemciliği yapmak ve muhtelif yerlerde gerçekleştirilen toplantı, konferans, sempozyumlara katılmak üzere çeşitli ülkelere/şehirlere gönderilerek Vakfın temsilini sağlayan uzman kadrosundaki personellerin seyahat ve zaruri giderleri karşılanmıştır. Ayrıca Merkez tarafından 2009 yılı içerisinde, muhtelif konularda panel, sempozyum, toplantı, çalıştay, konferans vb. çalışmalar gerçekleştirilmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • Türkmen toplumunun tanıtımı maksadıyla, ITC, ITKYD ve Vakfımıza bağlı kuruluşlar ile muhtelif kişi ve yazarlar tarafından hazırlanan kitap, dergi, salname, takvim, ajanda, bayrak ve benzeri tanıtım malzemelerinin giderleri Vakfımız tarafından karşılanmış, birimlerimiz tarafından çıkarılan bahse konu dergi/kitaplarda eserleri yer alan yazarların telif ücreti ödemeleri yapılmıştır. Ayrıca adı geçen kuruluşlar tarafından düzenlenen muhtelif anma törenleri, tanıtım faaliyetleri, program, kokteyl ve resepsiyon gibi etkinlikler desteklenmiştir.
 • Türkmenlere yönelik olarak Kerkük’te düzenlenen “Kampanya Yönetimi” isimli eğitim programının giderleri karşılanmıştır.
 • Yardıma muhtaç durumdaki insanlara nakdi yardım yapılmış, çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye’de ikamet etmek durumunda olan Türkmenlerin ikamet giderleri karşılanmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *