IMG_8300

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI 2019 YILI FAALİYETLERİ

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMET VE FAALİYETLER

           TÜRKİYE FAALİYETLERİ

 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 191 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.
 • Irak’ta yürütülen sağlık hizmetleri kapsamında; tıbbi konferanslar düzenlemek, canlı ameliyatlar gerçekleştirmek ve çeşitli temas ve görüşmelerde bulunmak üzere Vakıf Kurucular Kurulu Üyesi öncülüğünde muhtelif zaman dilimlerinde Irak’a giden sağlık heyetinin ulaşım ve diğer zaruri giderleri ile vize harç bedelleri ve konaklama giderleri karşılanmıştır.
 • Konya Selçuk Üniversitesi işbirliğinde, Irak / Diyala Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan değişik branşlarda 5 Uzman Doktor Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbi eğitim görmek üzere Türkiye’ye getirilmiş ve konaklama giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’taki Türkçe eğitim veren okullarda okutulması planlanan ders kitapları tercüme, dil- bilimsel denetim, yeniden yazım, dizgi, tasarım giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’ta Türkçe eğitim veren Türkmen okullarında görev yapan 35 ilkokul müfettişi ve eğitim yöneticisi, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Ankara’da düzenlenen idari eğitim kursu ve okul ziyaretleri etkinliklerine katılmak üzere Türkiye’ye davet edilmiş, katılımcıların ulaşım, iaşe- ibate ve diğer giderleri karşılanmıştır.
 • Türkmen öğrencilere yönelik olarak Gazi Üniversitesi TÖMER ile işbirliği içerisinde; Ekim 2018- Ağustos 2019 tarihleri arasında açılan “II. Türkçe Dil Kursu” ile Ekim 2019 tarihinden itibaren açılan “III. Türkçe Dil Kursu”nda öğrenim gören öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kitap, kırtasiye ve muhtelif araç gereçler temin edilmiş, ayrıca öğrencilerin sertifika sınav ücreti ödenmiş, kurs bitiminde mezuniyet töreni düzenlenmiştir.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından hazırlıkları yapılan; Türkmen yazar Ata Terzibaşı’ya ait “Edebi Makaleler” isimli eser ile Rıza Çolakoğlu’na ait “Memleketim Telafer”e Şiirler” isimli eserlerin 300’er Adet basımı yaptırılmış, basım giderleri karşılanmıştır.
 • 16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü münasebetiyle, TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi işbirliğinde “Türkmen Şehitlerini Anma Töreni” etkinliği gerçekleştirilmiştir.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi ve Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği işbirliğinde, 2019 yılı içerisinde Ankara’da düzenlenen çeşitli toplantı, kültürel- sportif etkinlik ve anma programlarının giderleri karşılanmıştır.
 • Geleneksel “16. Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” ve Ankara Nallıhan’da düzenlenen “VI. Uluslararası Nallıhan İpek İğne Oyaları Kültür Sanat Etkinliği”ne Irak Türkmenlerini temsilen katılım sağlanmıştır.
 • Lübnan’da düzenlenen “The Voice Lebanon = O Ses Lübnan” isimli ses yarışması elemelerine katılmak üzere Lübnan’a giden Türkmen ses sanatçısının ulaşım giderleri karşılanmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, Ankara, Eskişehir, İzmir, Bursa ve Trabzon’da öğrenim gören Türkmen öğrencilere yönelik olarak iftar yemeği verilmiştir.

Vakfımız tarafından yürütülen insani ve sosyal yardım faaliyetleri kapsamında;

 • Türkmen vatandaşlarımıza yardımda bulunulması amacıyla; muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlar tarafından bağış, nakdi yardım, kıyafet, ikinci el kıyafet, ayakkabı, gıda- gıda kolisi, yatak, karyola, battaniye, yorgan, beyaz eşya, muhtelif ev eşyası, giyim, tekerlekli sandalye gibi ayni yardım malzemeleri yardımında bulunulmuş, yapılan ayni yardımların toplanması ve Türkmen vatandaşlara dağıtılması hizmetleri, kurulan “Yardım Komisyonu” tarafından gerçekleştirilmiş olup, hizmetlerle ilgili harcama bedelleri karşılanmıştır. Ayrıca, bağış hesabında toplanan nakdi yardımlar ekonomik durumu yetersiz 12 Türkmen aileye nakdi yardım adı altında ödenmiştir.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınarak Ankara’ya yerleşen 946 ve Sakarya’ya yerleşen 104 olmak üzere ekonomik durumu yetersiz toplam 1.050 Türkmen aileye Vakfımızın mali imkânları dâhilinde market kartı dağıtılmıştır. Ayrıca, hayırsever kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar tarafından Ramazan Ayı nedeniyle yapılan bağış, fitre, gıda kartı-gıda kolisi dağıtımları ile iftar yemeği organizasyonlarının koordinesi ve dağıtımı sağlanmıştır.
 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, yardıma muhtaç Türkmen ailelerimize ayni yardım olarak dağıtılmak üzere 455 adet kışlık bot, 665 adet kışlık mont bağışlanmış olup, ekonomik durumu yetersiz ailelere dağıtımı yapılmıştır.
 • TBMM Gönüllüleri Topluluğu işbirliğinde, Türkmen ailelerimizin çocuklarına yönelik sergi, müze gezileri, yemek ve eğlence programı, kır gezisi vb. etkinlikler düzenlenmiş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 20 Türkmen çocuğumuzun TBMM’yi ziyareti sağlanmış, Kurban Bayramı münasebetiyle 70 Türkmen vatandaşımıza yönelik yemek programı düzenlenmiştir.
 • “Altunköprü Şehitlerini Anma Töreni”ne 35 Türkmen kardeşimizin, “Gönülden Gönüle” isimli türkü, şiir, söyleşi etkinliğine 100 Türkmen kardeşimizin katılımı sağlanmıştır.
 • Türkiye’ye gelerek Ankara’ya yerleşen çocuk, kadın ve erkek aile bireylerine yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde sosyal, eğitim, kültür, sağlık, spor vs. konularında çeşitli etkinlikler, toplantılar düzenlenmiş, anma- taziye törenleri, yıldönümü etkinlikleri ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
 • Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan, kendi imkanlarıyla tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelen veya Irak’a kesin dönüş yapan 32 ekonomik durumu yetersiz Türkmen’e ulaşım, ilaç veya diğer zaruri giderlerini karşılanmıştır.
 • Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan Türkmen Milli Bayrağı, masa bayrağı, bandana, afiş, branda, plaket, amblemli plastik poşet gibi muhtelif tanıtım malzemeleri yaptırılmış, TiKV Türkmeneli Kültür Merkezi’nin tarafından gerçekleştirilen muhtelif etkinliklerde kullanılmak üzere bastırılan 1.000 Adet tanıtım kitapçığının basım gideri karşılanmıştır.
 • Türkmen Toplumunun tanıtımı maksadıyla; muhtelif kurum, kişi ve yazarlar tarafından hazırlanan kitap, dergi ve rapor gibi görsel materyallerden Vakıf birimleri ile muhtelif kişi ve kuruluşlara dağıtılmak ve Irak’a gönderilmek üzere belirli miktarlarda satın alınmıştır

        IRAK FAALİYETLERİ

 • Irak’ta Türkmen kuruluşları tarafından yürütülen eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *