etlimk

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI 2016 YILI FAALİYETLERİ

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

2016 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMET VE FAALİYETLER

 

        TÜRKİYE FAALİYETLERİ:

 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 179 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç ve tedavi masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.
 • Irak sağlık sistemi, sektördeki sıkıntılar ve çözüm önerileri konularını ele alan “Mevlâna İkliminde II. Irak Sağlık Dayanışma Kurultayı” Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı’nın mali desteğinde Konya’da düzenlenmiş olup, kurultay ile ilgili konaklama, ulaşım, yemek, toplantı salonu kira bedeli, dergi basım, evrak çantası- davetiye- yaka kartı-bayrak- sertifika yapım bedeli ile simultane tercüme hizmet bedelleri karşılanmıştır.
 • Türkiye’de kendi imkânlarıyla öğrenim gören ekonomik durumu yetersiz 18 yüksek lisans öğrencisine eğitim yardımı, Kıbrıs’ta öğrenim gören 2 yüksek lisans öğrencisine burs verilmiştir.
 • Irak’taki Türkçe eğitim veren okullarda okutulması planlanan ders kitapların; tercüme, dil-bilimsel denetim, yeniden yazım, film çekimi, dizgi, tasarım giderleri karşılanmıştır.
 • Irak Erbil’deki okullarda okutulması planlanan 15 Adet Lise 1. Sınıf, Lise 2. Sınıf ve Lise 3. Sınıf ders kitaplarının Arapçadan Türkçe’ye tercümesinin yapılması, çevirisi yapılan kitapların konusunda uzman kişiler tarafından dil- bilimsel denetimlerinin yapılması ve kitapların grafik tasarım hizmetinin yapılarak baskıya hazır hale getirilmesi amacıyla gerekli çalışmalar başlatılmıştır.
 • Irak Türk kültür tarihi açısından önem arz eden “Kozak, Öten Bülbüller, Arzu Kamber, Halk Şiiri, Oduncu Kızı” isimli eserlerin Osmanlıca metninin taranması, Word dosyasına çevrilmesi, metin editörlüğü ve düzenlemesi, “Türkmen Kültürü ve Ölüm Kalım Günleri” ve “El-Cahız Eserlerinde Türkler” isimli eserlerin yeniden yazma, dizgi ve düzenleme çalışmaları tamamlanmış, giderleri karşılanmıştır.
 • Vakfımız tarafından yürütülen insani ve sosyal yardım faaliyetleri kapsamında;
 • C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinatörlüğünde ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize dağıtılmak üzere; 54.540 Adet mont, 6.256 Adet kırtasiyesi ile birlikte okul çantası, 11.724 Adet battaniye, 384 Adet yatak, 2.496 Çift Ayakkabı, 1.534 Adet ceket, 1.100 paket çocuk bezi, 3.056 Koli temizlik malzemesi, 16.800 Adet kadın / erkek / çocuk pantolonu,700 Adet seccade yardımında bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize dağıtılmak üzere; 6.750 kg. Pirinç, 250 kg. Şeker, 350 kg. Bulgur, 985 kg. Makarna, 360 kg. Yeşil mercimek olmak üzere toplam 8.695.- kg. gıda yardımında bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından 50 aile için 2’şer Adet battaniye, 100 çocuk için takım halinde atkı-bere-eldiven-çorap ve kırtasiye malzemesinden oluşan ayni yardım malzemesi yardımında bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • UNHCR & IMPR The UN Refugee Agency Ankara Temsilciliği tarafından ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize dağıtılmak üzere; 1.200 koli kişisel temizlik (diş fırçası, macun, sabun, pamuk, yara bandı, hijyenik ped vs.) malzemesi, 2.400 Adet çocuk/genç mont, 480 takım alt-üst termal içlik, 1.200 çift çocuk/genç ayakkabısı yardımında bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • ABBOTT Türkiye Temsilciliği tarafından ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize dağıtılmak üzere; bebek beslenmesine gıda takviyesi olarak 375 koli/8.985 Adet “devam sütü” yardımında bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. tarafından ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize dağıtılmak üzere; gıda, temizlik ve çocuk bezi malzemelerinden oluşan 774 koli ayni yardımda bulunulmuş olup, dağıtımı yapılmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle; Ankara’da 2.139 Aile, Adana’da 270 Aile, Eskişehir’de 425 Aile, Bursa’da 115 Aile, Yalova’da 21 Aile, Mersin’de 154 Aile ve Konya’da 250 Aile olmak üzere toplam 3.374 ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailemize 3 kg. Pirinç, 3 kg. Bulgur, 2 kg. Kuru fasulye, 2 kg. Mercimek, 2 kg. Şeker, 2 lt. sıvı yağ, 830 gr. Salça ve 500 gr. Çay ihtiva eden gıda paketi yardımı yapılmıştır. Ayrıca müteakip zaman dilimlerinde Ankara’da ikamet eden 1.585 aile ile Bursa ve Yalova’da ikamet eden 136 aileye gıda yardımında bulunulmuştur.
 • Olumsuz kış şartları nedeniyle ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelerimize 3.500 Adet çift kişilik, 1.000 Adet tek kişilik olmak üzere toplam 4.500 Adet battaniye yardımı yapılmıştır.
 • Muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlardan ayakkabı, gıda kolisi – gıda çeki, yatak, karyola, battaniye, yorgan, beyaz eşya, muhtelif ev eşyası, giyim, tekerlekli sandalye, koltuk minderi gibi ayni yardım malzemeleri yardımında bulunulmuş, alınan ayni yardımlar ihtiyacı olan ailelere dağıtılmış olup, bağışlanan gıda, giyim ve temizlik malzemesi gibi ayni yardımların nakliye bedeli ile Türkiye dâhilinde ayni yardımların toplanması ve dağıtılması hizmetleri ile ilgili genel giderler karşılanmıştır. Ayrıca, müteakip zaman dilimlerinde hayırsever vatandaşlar tarafından Vakıf hesabına yatırılan “Şartlı Bağış”lar ekonomik durumu yetersiz Türkmen ailelere ödenmiştir.
 • Türkiye’ye sığınan mülteci Türkmenlerin durumu, yaşadığı sıkıntılar ve alınması öngörülen önlemler konularında Ankara’da düzenlenen “Telafer Türkmenleri” başlıklı toplantı ile toplantıya Ankara dışından katılan katılımcıların giderleri karşılanmıştır.
 • Türk Dil Kurumu (TDK) ile TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi işbirliğinde Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda büyük Türkolog Ata Terzibaşı’nın anısına “Akademik Panel ve Anma Toplantısı” gerçekleştirilmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • Çanakkale Akademi Şiir Ailesi ve Edebiyat Derneği tarafından Çanakkale’de düzenlenen “1. Türkiye Edebiyat Dergileri Kongresi”, Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Milli Kütüphane Topluluğu tarafından Isparta’da düzenlenen etkinlik, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından Konya ve Karaman’da düzenlenen “Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı” ile YAFEM tarafından Yalova’da düzenlenen “19. Türk Boyları Şenliği”ne Vakfımızı temsilen katılan personellerimizin giderleri karşılanmıştır.
 • Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından gerçekleştirilen “Türk Dünyası Konser Dizisi” etkinlikleri kapsamında, Ankara”da yapılan “Hoyrattan Şarkıya Konseri”nde “Irak Türkmen Yayınları Sergisi” düzenlenmiş ve sergi ile ilgili giderler karşılanmıştır.
 • Türkmen Toplumunun tanıtımı maksadıyla; muhtelif kurum, kişi ve yazarlar tarafından hazırlanan kitap, dergi ve rapor gibi görsel materyallerden Vakıf birimleri ile muhtelif kişi ve kuruluşlara dağıtılmak ve Irak’a gönderilmek üzere belirli miktarlarda satın alınmıştır.
 • Çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan Türkmen Milli Bayrağı ile ITC Bayrağından muhtelif ebat miktarlarda yaptırılmış ve Türkmen kuruluşlarına dağıtımı yapılmıştır.

IRAK FAALİYETLERİ:

 • Irak’ta Türkmen kuruluşları tarafından yürütülen eğitim, sağlık, sosyal ve diğer hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *