Adsız

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI-2022 YILI AYRINTILI FAALİYET RAPORU

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

2022 YILI AYRINTILI FAALİYET RAPORU

 

NAKDİ  VE AYNİ YARDIMLAR – SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER:

 

 1. Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ekonomik durumu yetersiz Irak Türkü vatandaşlarımıza yönelik yapılan hizmetlerle ilgili olarak;
 • Muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan ayni yardımların toplanması ve dağıtılması hizmetleri TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi tarafından gerçekleştirilmiş, bağış hesabında toplanan nakdi bağışlar ekonomik durumu yetersiz ailelere nakdi yardım adı altında ödenmiştir.
 • Kendi imkânlarıyla tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelen, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan veya Irak’a kesin dönüş yapan ekonomik durumu yetersiz ailelerimize ulaşım, tedavi, ilaç veya diğer zaruri giderlerini karşılayabilmeleri amacıyla gerek görüldüğü hallerde nakdi yardım yapılmış, Ayrıca İhtiyaç sahibi ailelere Vakfımızın mali imkanları ile hayırsever kurum ve vatandaşların katkılarıyla 74 Adet gıda kolisi dağıtılmış, 308 Adet tıbbi gıda takviyesi teslim edilmiş, muhtelif zaman dilimlerinde yemek programları düzenlenerek ihtiyaç sahibi ailelerimiz, öğrenci ve gençlerimizin istifadesi sağlanmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, hayırsever kurum, kuruluş ve şahıslar ile Vakfımız işbirliğinde Ramazan Ayı içerisinde muhtelif zaman dilimlerinde iftar yemeği programları düzenlenmiştir.
 • Kurban Bayramı münasebetiyle; hayırsever kurum, kuruluş ve şahıslar tarafından bağışlan kurban etleri ve sakatatlarının Ankara’da yaşayan 352 ihtiyaç sahibi aileye Vakfımız koordinasyonuyla dağıtımının yapılması sağlanmıştır.
 • Ağustos 2022 Ayında, Ankara’ya yerleşen ailelerimizin çocuklarına yönelik sünnet töreni etkinliği düzenlenmiş, etkinlikte 99 çocuğumuzun sünnet ettirilmesi sağlanmıştır.
 • Ağustos 2022 Ayında, Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları işbirliğinde, ailelerimize yönelik olarak “Aşure Yemeği” etkinliği düzenlenmiştir.
 • Ankara’ya yerleşen çocuk, kadın ve erkek aile bireylerine yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde sosyal, eğitim, kültür, sağlık, spor vs. konularında çeşitli etkinlikler, toplantılar düzenlenmiş, anma – taziye törenleri, mevlid-i şerif, yıldönümü etkinlikleri ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
 1. Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınarak Ankara’ya yerleşen öncelikle dul, engelli ve yetim çocukları olan aileler başta olmak üzere ekonomik durumu yetersiz toplam 523 ihtiyaç sahibi aileye Ramazan Ayı münasebetiyle 500.-‘er TL’lik A101 market kartı dağıtımı yapılmıştır.
 2. TBMM İyilik Gönüllüleri Topluluğu işbirliğinde, ihtiyaç sahibi 1 ailenin 3 aylık ev kirası, 2 ailenin doğalgaz faturası, 2 ailenin ise faturaları ödenmiş, 1 yürüme engelli kız çocuğuna yürüme destek aparatı, 1 Adet çocuk arabası yardımında bulunulmuş, Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi 142 aileye nakdi yardım yapılmış, 34 Türkmen öğrenciye eğitim yardımı yapılmış, 22 aileye toplamda 7 market kartı yardımında bulunulmuş, 378 Adet tıbbi gıda takviyesi, yardım komisyonuna teslim edilen 0 ve ikinci el kıyafet, kurban/adak eti, oyuncak, ev/mutfak eşyalarının ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı yapılmıştır.
 3. Hayırsever kurumlarla yapılan işbirliği neticesinde, Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi 17 yetim çocuğumuza Ramazan Bayramı münasebetiyle bayramlık kıyafet yardımında bulunulmuştur.
 4. Gazi Üniversitesi Yardım Heyeti tarafından Keçiören’de ikamet eden ihtiyaç sahibi 15 aileye nakdi yardım, gıda yardımı ve ikinci el kıyafet yardımı yapılması ile ilgili gerekli koordinasyonun gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.
 5. Diğer Türkmen kuruluşları ve hayırsever vatandaşlar ile yapılan işbirliği neticesinde Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi 111 aileye nakdi yardım yapılmış, 25 aileye market kartı, 3 aileye BİM market kartı, 188 aileye 5’er Kg. ağırlığında pirinç dağıtılmış ve 1 ailenin doğalgaz faturası ödenmiş, 17 Adet yeni çocuk montu, 2 Adet bayramlık çocuk kıyafeti, 4 çift spor ayakkabı, 7 Adet kırtasiyeli okul çantası, adak/kurban etleri, 2. el kıyafet, el spor kıyafetleri, genel kullanıma uygun tıbbi ilaç ve medikal malzemeler, muhtelif ev ve mutfak eşyaları ihtiyaç sahibi ailelere teslim edilmiştir.
 6. Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde, 16 Ocak 1980 tarihinde idam edilen 4 büyük Türkmen Lideri anısına Türkmen kuruluşları ve 300 Türkmen şahsiyetin katılımıyla “Şehit Türkmen Liderleri Anma Töreni” düzenlenmiştir.
 7. 28 Mart 1991 Altunköprü Katliamı anısına, TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi’nde 28 Mart 2022 tarihinde Türkmen kuruluşları ve Türkmen şahsiyetlerin katılımıyla “Altunköprü Katliamını Anma Töreni” etkinliği düzenlenmiş, etkinlikte tiyatro gösterisi, söyleşi, şiir ve müzik çalışmaları sergilenmiştir.
 8. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği işbirliğinde, TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi’nde 14 Mayıs 2022 tarihinde değerli Türkmen liderlerinden Şehit Mustafa Kemal YAYÇILI’nın şehadetinin yıldönümü münasebetiyle anma töreni düzenlenmiştir.
 9. 01 – 04 Haziran 1920 Telafer Kaça Kaç Katliamı anısına, TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi’nde 04 Haziran 2022 tarihinde Türkmen kuruluşları ve Türkmen şahsiyetlerin katılımıyla “Telafer Kaça Kaç Katliamı Şehitlerini Anma Töreni” etkinliği düzenlenmiştir.
 10. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği işbirliğinde, TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi’nde 23 Haziran 2022 tarihinde değerli Türkmen şehitleri Münir KÂFİLİ, Ali Haşim MUHTAROĞLU ve Ahmet KOCA anısına anma töreni düzenlenmiştir.
 11. Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde, 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı anısına Milli Kütüphane Konferans Salonunda Türkmen kuruluşları ve çok sayıda şahsiyetin katılımıyla “Kerkük Katliamı Anma Töreni” düzenlenmiştir.
 12. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi, Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği ve diğer Türkmen kuruluşları tarafından muhtelif zaman dilimlerinde düzenlenen etkinliklerin Türkmeneli Yardım Merkezinde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

MUHTELİF YARDIM – HİZMET ve FAALİYETLER:

 1. Merkez ve şubelerinin zaruri giderlerinin karşılanması amacıyla, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Genel Merkezi, Ankara Şubesi, İzmir Şubesi ve Bursa Şubesi ile Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Şubesi’ne mali imkânlarımız dâhilinde nakdi yardım yapılmıştır.
 2. Irak Türklerine yönelik Türkiye ve Irak’ta düzenlenmesi planlanan muhtelif etkinliklerde kullanılarak Irak Türklerinin temsilinin sağlanması amacıyla muhtelif zaman dilimlerinde Türkmen Milli Bayrağı, Türk Bayrağı, ITC rozeti, şapka ve teşekkür plaketleri yaptırılmıştır.
 3. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Türkmeneli TV hizmetlerinde kullanılmak üzere hibe edilen 12 Adet monitörün Irak’tan Türkiye’ye nakliyesi sağlanmıştır.

SAĞLIK YARDIMI:

 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 347 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.

EĞİTİM – KÜLTÜR ve SOSYAL FAALİYETLER:

 • Irak’ta Türkçe eğitim veren Türkmen okullarında görev yapan öğretmenlerin formasyonlarının geliştirilmesi ve eğitim kalitesinin arttırılması amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile işbirliği içerisinde, 01 Temmuz 2021 – 02 Şubat 2022 tarihleri arasında “Irak Türkçe Eğitim ve Öğretmen Gelişim Projesi” gerçekleştirilmiştir.
 • Türkmen gençlerimizin eğitim kalitesinin daha iyi seviyelere getirilmesi için daha etkin, verimli ve etkili çalışmalar yürütülmesi amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile işbirliği içerisinde 31 Haziran 2022 – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında “Türkmen Gençler için Yazı Atölyesi Programı” başlıklı projemiz Irak’ta yaşayan 20 Türkmen gencimize yönelik olarak çevirimiçi uygulama şeklinde gerçekleştirilmiştir.
 • Türkmen gençlerimizin eğitim kalitesinin daha iyi seviyelere getirilmesine yönelik daha etkin, verimli ve etkili çalışmalar yürütülmesi amacıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı finansesinde TÜBİTAK tarafından Kasım 2022 Ayı içerisinde Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen “YTB ve TÜBİTAK Bilim Programları”na Irak’ta yaşayan kursiyer öğrencilerimizin katılımı sağlanmıştır.
 • Türkmen Toplumunun ihtiyaçlarına yönelik daha etkin, verimli ve etkili çalışmalar yürütülmesi için hedef grubun düşünce, görüş veya eğilimlerini tespit eden araştırma çalışmalarını yürütmek üzere bir kapasite oluşturmak amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın finansesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi işbirliğinde 10 Eylül 2022 – 24 Eylül 2022 tarihleri arasında “Türkmen Gençler için Kamuoyu Araştırması ve Anket tekniği Eğitim Programı II. Aşama” başlıklı projemiz Irak’ta yaşayan 8 Türkmen genç kursiyerimizin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilmiştir.
 • Türkiye’de öğrenim gören Türkmen öğrencilerimizin eğitim, kültürel, sosyal ve sportif alanlarındaki faaliyet ve çalışmalarının daha etkin yürütülmesi amacıyla mülkiyeti Vakfımıza ait Mithatpaşa Cad. No: 46 Kızılay / Ankara adresindeki taşınmazın 3ncü katında faaliyet gösteren Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği tarafından öğrenci ve gençlerimize yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde düzenlenen toplantı, sosyal – kültürel – sanatsal ve eğitim amaçlı faaliyetler mali yönden desteklenmiştir.
 • Öğrencilerimize yönelik olarak Gazi Üniversitesi TÖMER ve Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği ile işbirliği içerisinde 15 Aralık 2021 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında açılan “2021 – 2022 Eğitim Dönemi Yükseköğrenim Sınavına Hazırlık Kursu” ve 15 Aralık 2021 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında açılan “ 2021 – 2022 Eğitim Dönemi Türkçe Dil Kursu” ile 12 Eylül 2022 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında açılan “2022 – 2023 Eğitim Dönemi Yükseköğrenim Sınavına Hazırlık Kursu” ve 03 Ekim 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında açılan “2022 – 2023 Eğitim Dönemi Türkçe Dil Kursu” mali yönden desteklenmiştir.
 • “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinlikleri çerçevesinde, Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde düzenlenen “23 Nisan Gezi Programı”na Türkmen çocuklarımızın katılımı sağlanmıştır.
 • Irak’ta Türkçe eğitim veren esas okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizin istifadesine sunulmak üzere bağış yoluyla temin edilen muhtelif laboratuvar malzemeleri ile Türk Dil Kurumu’ndan temin edilen 500 Adet Türkçe sözlüğün Irak’a gönderimi sağlanmıştır.
 • Irak’taki Türkçe eğitim veren esas okullarda müfredat kapsamında okutulması planlanan; Lise 2. Sınıf bilgisayar, Lise 2. Sınıf kimya ve Lise 3. Sınıf kimya ders kitapları ile Kerkük Meslek Lisesinde okutulması planlanan; istatistik ilkeleri, elektrik ve elektroniğin temelleri, bilgisayarın temelleri, bilgisayar montajı, matematik, muhasebe ilkeleri ve yönetim ilkeleri ders kitaplarının tercüme, dil – bilimsel denetim, yeniden yazım, dizgi, tasarım giderleri karşılanmıştır.
 • Acı günümüz “28 Mart 1991 Altunköprü Katliamı”nı anma töreni etkinlikleri çerçevesinde, Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde Gazi Üniversitesi Konferans Salonu ve Türkmeneli Yardım Merkezi’nde günün anlam ve önemini belirten “TİYATRO GÖSTERİLERİ” sergilenmiştir.
 • KIBATEK Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu tarafından Vakfımız işbirliğiyle TİKV Türkmeneli Yardım Merkezi’nde Kıbatek 11. Uluslararası Ankara Şiir Şöleni’nin düzenlenmesi sağlanmıştır.
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde öğrenci ve gençlerimizin katılımıyla “Kütahya – Dumlupınar Şehit Mehmet Sancaktar Anıtı Gezi Programı” düzenlenmiş, program kapsamında bölgedeki tüm şehitliklerimiz ziyaret edilerek milli duyguların pekiştirilmesi ve tüm şehitlerimizin saygıyla yad edilmesi sağlanmıştır.
 • Etimesgut Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “26. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde Irak Türklerinin kültürel ve sanatsal açıdan tanıtımı sağlanmış, 04 Eylül 2022 tarihindeki Türkmeneli Vakfı Başkanlığı gününde Türkmen TRT sanatçısı Sn. Ahmet TUZLU tarafından Türkmeneli yöresine ait türkülerimiz seslendirilmiş, standımızı ziyaret eden misafirlere büryani ve Kerkük dolması ikram edilmiştir.
 • Keçiören Belediyesi tarafından 08 – 09 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenen “Yörük Türkmen Şenliği”nde Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde Irak Türklerinin tanıtımı sağlanmış, standımızı ziyaret eden misafirlere Kerkük dolması ikram edilmiştir.
 • Türkiye’deki bir yükseköğrenim programında eğitim gören ekonomik durumu yetersiz üniversite öğrencilerine harç ödemelerini ve eğitim giderlerini karşılayabilmeleri amacıyla gerek görüldüğü hallerde eğitim yardımı yapılmıştır. Ayrıca, TMBB İyilik Gönüllüleri tarafından verilen “Deneyimsel / Tasarım Öğretisi – İlişkilerde Ustalık Katılımcı Formu’na katılım sağlayan 3 kursiyer öğrencinin kurs kayıt bedeli karşılanmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi faaliyetleri kapsamında;

– Irak’ta Türkçe eğitim veren Türkmen esas okulları ile Kerkük Meslek Lisesi’nde Türkçe dilinde açılan bilgisayar ve ticaret bölümlerinde okutulması planlanan ders kitaplarının gerek görüldüğü hallerde tercüme, dil – bilimsel denetim, grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Yunus Emre Vakfı tarafından hazırlanan 2022 Yılı Kültür Ajandasının Türkmeneli Bölgesinde de kullanımı amacıyla gerekli redaksiyon hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Irak ve Türkiye’de faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları, diğer kurum ve kuruluşlar ile şahsiyetlere dağıtılmak üzere 2023 yılı masa üstü takvim bastırılması amacıyla gerekli hazırlık, mizanpaj ve grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Irak’ta iki aylık periyotlar halinde basımı yapılarak Türkmen esas ilkokullarında öğrenim gören öğrencilerimize dağıtılan Canbala Dergisi’nin düzenli olarak içerik hazırlama, resimlendirme, grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Muhtelif zaman dilimlerinde düzenlenen anma töreni, sempozyum, toplantı, açılış töreni gibi etkinliklerin afiş, davetiye ve broşür çalışmaları yapılmıştır.

– Muhtelif kişi ve yazarlara ait Türkmen milli kültürünü tanıtıcı eser ve yayınların TKM tarafından kişi ve kurumlara gönderimi sağlanmıştır.

ARAŞTIRMA HİZMETLERİ:

 • TİKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’in faaliyet ve çalışmalarının izinsiz kullanılması ya da hukuki anlamda haksız yere hak iddialarına maruz kalınmaması amacıyla merkezin isminin tescil ettirilerek “Patent Tescil Belgesi” alınması ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir.
 • TiKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından 2022 yılı içerisinde muhtelif zaman dilimlerinde toplantı, sempozyum ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlenmiş, ayrıca çalışma alanları kapsamındaki incelemeleri içeren dergi ve raporlar aylık ve 6 aylık periyotlar halinde yayınlanmıştır.

Ayrıca, Türkmen kuruluşları tarafından Irak’ta yürütülen eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

 

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

YÖNETİM KURULU

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *