Adsız

TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI 2023 YILI AYRINTILI FAALİYET RAPORU

NAKDİ  VE AYNİ YARDIMLAR – SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER

 1. Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ekonomik durumu yetersiz Irak Türkü vatandaşlarımıza yönelik yapılan hizmetlerle ilgili olarak;
 • Muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan ayni yardımların toplanması ve dağıtılması hizmetleri Vakıf birimimiz “Türkmeneli Yardım Merkezi” tarafından gerçekleştirilmiş, Vakıf bağış hesabında toplanan nakdi yardımlar ihtiyaç sahibi 58 ailemize ulaştırılmıştır.
 • Kendi imkânlarıyla tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelen, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan veya Irak’a kesin dönüş yapan 6 ihtiyaç sahibi soydaşımıza ulaşım, tedavi, ilaç veya diğer zaruri giderlerini karşılayabilmeleri amacıyla nakdi yardım yapılmış, ayrıca Vakfımızın mali imkânlarıyla temin edilen çeşitli muhteviyatta gıda malzemeleri ile başta Türk Kızılay’ı olmak üzere hayırsever kurum, kuruluş ve vatandaşlar tarafından teslim edilen gıda kolilerinin ihtiyaç sahibi 1.020 ailemize dağıtımı yapılmış, muhtelif zaman dilimlerinde yemek programları düzenlenerek ihtiyaç sahibi ailelerimiz, öğrenci ve gençlerimizin istifadesi sağlanmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, hayırsever kurum, kuruluş ve şahıslar ile Vakfımız işbirliğinde Ramazan Ayı içerisinde muhtelif zaman dilimlerinde iftar yemeği programları düzenlenmiştir.
 • Türkiye’nin 10 ilini etkileyen büyük ve yıkıcı deprem felaketinden etkilenen Ankara’daki depremzede ailelerimize yönelik Ramazan Ayı münasebetiyle iftar yemeği programları düzenlenmiş, acıları paylaşılmaya çalışılmıştır.
 • Türk Kızılay’ı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtılmak üzere teslim edilen toplam 1.889 parça / çift 0 bayan giysisi / pantolon / mont / gömlek / ayakkabı / bot, 696 koli hijyen seti, 1.036 paket çocuk maması / gıda takviyesi, 1.237 paket engelli ve çocuk bezi, 2 adet giysi dolabı, 31 çocuğumuza kırtasiye seti içeren okul çantası, 141 çocuğumuza kırtasiye seti, 600 adet Dankek, 69 adet battaniye – çarşaf ile çeşitli miktarlarda anaokulu etkinlik kıyafeti, pijama takımı, atlet, külot, şapka, eldiven, yeni doğan çantası, biberon, zıbın takımı, bebe bisküvisi, ıslak mendil, oyuncak, paspas dağıtımı yapılmıştır.
 • ban Bayramı münasebetiyle; başta Türk Kızılay’ı ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olmak üzere hayırsever kurum, kuruluş ve şahıslar tarafından bağışlan kurban etleri ve sakatat paylarının Ankara’da yaşayan 530 ihtiyaç sahibi ailemize Vakfımız koordinasyonuyla dağıtımının yapılması sağlanmıştır.
 • Ankara’ya yerleşen Irak Türkü ailelerimizin çocuklarına yönelik sünnet töreni etkinliği düzenlenmiş, etkinlikte 89 çocuğumuzun sünnet ettirilmesi sağlanmıştır.
 • Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde Muharrem Ayı münasebetiyle Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız ve soydaş ailelerimize yönelik olarak “Aşure Yemeği” etkinliği düzenlenmiştir.
 • Ankara’ya yerleşen çocuk, kadın ve erkek aile bireylerine yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde sosyal, eğitim, kültür, sağlık, spor vs. konularında çeşitli etkinlikler, toplantılar düzenlenmiş, anma – taziye törenleri, mevlid-i şerif, yıldönümü etkinlikleri ve ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
 1. Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli 06 ve 07 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve Türkiye’nin 10 ilini etkileyen büyük ve yıkıcı deprem felaketinde zor şartlar altında kalan depremzede vatandaşlarımızın zaruri ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Vakıf banka hesaplarına yatırılan şartlı bağışlar karşılığında yapılması planlanan ayni ve nakdi yardımlar, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği işbirliğinde ihtiyaç sahibi depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılarak ihtiyaçlar bir nebze de olsa giderilmeye çalışılmıştır.
 2. Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınarak Ankara’ya yerleşen öncelikle dul, engelli ve yetim çocukları olan ailelerimiz olmak üzere ihtiyaç sahibi toplam 200 ailemize Ramazan Ayı münasebetiyle çeşitli temel gıda maddelerini içeren gıda kolisi yardımı yapılmıştır.
 3. TBMM İyilik Gönüllüleri Topluluğu işbirliğinde, Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerimizden; 14 aileye nakdi yardım yapılmış, 4 aileye market kartı yardımında bulunulmuş, yardım komisyonuna teslim edilen 0 ve ikinci el kıyafet, ev/mutfak eşyalarının ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı yapılmıştır.
 4. Diğer Türkmen kuruluşları ve hayırsever vatandaşlar ile yapılan işbirliği neticesinde Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerimizden; 92 aileye nakdi yardım yapılmış, 19 aileye 5’er Kg. ağırlığında pirinç, 3 aileye 5’er Kg.lik un, 29 aileye 5’er Kg.lik kuru soğan teslim edilmiş, 4 ailenin elektrik faturası ödenmiş, 71 Adet çocuk gıda takviyesi ile 2 Adet yeni çocuk montu, el kıyafet, genel kullanıma uygun tıbbi ilaç ve medikal malzemeler, muhtelif ev ve mutfak eşyaları ile eğitim amaçlı kitap – kırtasiye malzemelerinin ihtiyaç sahibi ailelere teslimi sağlanmıştır.
 5. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği tarafından Türkmen kuruluşları ve Türkmen şahsiyetlerin katılımıyla düzenlenen; “16 Ocak 1980 Şehit Türkmen Liderleri Anma Töreni”, “28 Mart 1991 Altunköprü Katliamını Anma Töreni”, “Şehit Mustafa Kemal YAYÇILI’nın Şehadetinin 19. Yıldönümü”, “01 – 04 Haziran 1920 Telafer Kaça Kaç Katliamı Şehitlerini Anma Töreni” ve “14 Temmuz Kerkük Katliamını Anma Töreni’’nde Vakfımız temsil edilmiştir.
 6. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi, Türkmeneli İnsani Yardım ve Kültür Derneği, Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği ile Telafer – Musul Ayan Meclisi tarafından muhtelif zaman dilimlerinde düzenlenen etkinliklerin Türkmeneli Yardım Merkezinde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

MUHTELİF YARDIM – HİZMET ve FAALİYETLER:

 1. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Genel Merkezi, Ankara Şubesi, İzmir Şubesi ve Bursa Şubesi ile Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Sakarya Şubesi’ne Vakfımızın mali imkanları dahilinde nakdi yardım yapılmıştır.
 2. Türkiye ve Irak’ta düzenlenmesi planlanan muhtelif etkinliklerde Irak Türklerinin temsilinin sağlanması amacıyla 405.100 Adet Türkmen Milli Bayrağı ve Irak Türkmen Cephesi Bayrağı yaptırılmış ve bayrakların Irak’a gönderimi sağlanmıştır.

SAĞLIK YARDIMI:

 • Vakfımızın mali imkanları dahilinde; Tedavileri Türkiye’de yaptırılan hasta ve refakatçilerinin ibate – ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme giderleri karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç giderleri, hayatını kaybeden hastaların cenaze giderlerine mali destek sağlanmıştır.

EĞİTİM – KÜLTÜR ve SOSYAL FAALİYETLER:

 • Irak’ta Türkçe eğitim veren Türkmen esas okullarında görev yapan öğretmenlerin formasyonlarının geliştirilmesi ve eğitim kalitesinin daha üst seviyelere çıkarılmasının sağlanması amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın finansesi ve işbirliğinde, 03 Temmuz 2023 – 03 Ocak 2024 tarihleri arasında “Irak Türkçe Eğitim ve Öğretmen Gelişim Projesi II. Aşama Eğitim Programı” 81 kursiyer öğretmen ve öğretmen adaylarımıza yönelik olarak biyoloji, fizik, kimya ve sosyal bilgiler branşlarında çevrimiçi uygulama şeklinde gerçekleştirilmiştir.
 • Türkmen gençlerimizin eğitim kalitesinin daha iyi seviyelere getirilmesine yönelik daha etkin, verimli ve etkili çalışmalar yürütülmesi amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı finansesi ve işbirliğinde 02 Ekim – 20 Aralık 2023 tarihleri arasında “Türkmen Gençler için Yazı Atölyesi II. Aşama Eğitim Programı” Irak’ta yaşayan 39 Türkmen gencimize yönelik olarak deneme, öykü ve şiir atölyelerinde çevirimiçi uygulama şeklinde gerçekleştirilmiş olup, programda 2022 yılında eğitim alan 19 kursiyer öğrencimizin bir üst seviyede eğitim almaları, 20 öğrencimizin ise atölyelerde ilk kez eğitim almaları sağlanmıştır.
 • C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın finansesinde İstanbul’da faaliyet gösteren Beyoğlu Fikir Sanat Merkezi tarafından Irak Türkleri ile ilgili yürütülen “Büyük Buluşma: Irak Türkleri” başlıklı projede işlenen konu ve olayların belirlenmesi amacıyla anılan merkeze danışmanlık hizmeti verilmiştir.
 • Irak’ta ve Türkiye’de eğitim gören Türkmen öğrencilerimize yönelik yürütülen eğitim hizmetlerinin daha etkin, kaliteli ve verimli hale getirilmesi, öğrencilerimizin eğitim seviyelerinin daha üst basamaklara yükseltilerek topluma fayda sağlanması amacıyla, T.C. Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği yapılmış, eğitim ve öğretimle ilgili akademik, bilimsel, sosyal ve kültürel konularda ihtiyaç duyulan her türlü desteğin alınması sağlanmıştır.
 • Kültür, sanat, akademik, spor ve benzeri alanlarda yapılması planlanan hizmet ve faaliyetlerin uyumlu bir biçimde sürdürülmesi ve ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ile işbirliği yapılmıştır.
 • Gazi Üniversitesi işbirliği ve TİKA desteğiyle Ankara Gazi Üniversitesi TÖMER’de Ekim 2023 Ayı içerisinde düzenlenen “Irak Üniversiteleri Türkçe Bölümleri Sorunları ve Çözüm Önerileri” adlı çalıştaya Vakfımız aracılığıyla Irak’tan katılım sağlayan heyetin Ankara’da bulundukları süre zarfındaki gerekli koordinasyonları sağlanmıştır.
 • Türkiye’de öğrenim gören Türkmen öğrencilerimizin eğitim, kültürel, sosyal ve sportif alanlarındaki faaliyet ve çalışmalarının daha etkin yürütülmesi amacıyla mülkiyeti Vakfımıza ait Mithatpaşa Cad. No: 46 Kızılay / Ankara adresindeki taşınmazın 3ncü katında faaliyet gösteren Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği’nin Türkmen öğrenci ve gençlerimize yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde düzenlediği toplantı, sosyal – kültürel – sanatsal ve eğitim amaçlı faaliyetleri Vakfımızın mali imkanları dahilinde desteklenmiştir.
 • Türkmen öğrencilere yönelik olarak Irak Türkleri Öğrenci ve Gençler Derneği ile işbirliği içerisinde 2023 – 2024 eğitim döneminde “Yükseköğrenim Sınavına Hazırlık Kursu” düzenlenmiş, anılan kursta görevlendirilen 1 eğitmenin ücreti karşılanmış, kursiyer öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kitap, kırtasiye ve muhtelif araç gereçler Vakfımızın mali imkanları dahilinde temin edilmiştir.
 • Irak’taki Türkçe eğitim veren esas okullarda müfredat kapsamında okutulması planlanan; Lise 1. Sınıf Kimya, Sosyal Bilimler, İnsan Hakları, Lise 2. Sınıf Din Kültürü ve Öğrenme, İktisat, Felsefe İlkeleri, Çağdaş Tarih ve Fiziki Coğrafya, Lise 3. Sınıf İslami Eğitim ve Dinler Bilgisi, Eski ve Çağdaş Tarih, İktisat ve İktisadi Coğrafya isimli ders kitapları ile Kerkük Meslek Lisesi 1. Sınıf Ticaret Hukuku, Ticaret Kanunu ve İletişim Ağ ve İlkeleri, 2. Sınıf finansal matematik, maliyet muhasebesinin ilkeleri, mikro ekonomi, modern yönetim temelleri ve muhasebe isimli ders kitaplarının tercüme, dil – bilimsel denetim ve dizgi – tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.
 • C. Etimesgut Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “25. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Ankara’da faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları ile işbirliği içerisinde Irak Türklerinin tanıtımı sağlanmış, 09 Eylül 2023 tarihindeki Türkmeneli Vakfı Başkanlığı gününde Türkmen sanatçımız Sn. Ahmet TUZLU tarafından Türkmeneli yöresine ait türkülerimiz seslendirilmiş, standımızı ziyaret eden misafirlerimize büryani ve Kerkük dolması ikram edilmiştir.
 • Türkiye’deki bir yükseköğrenim programında eğitim gören ekonomik durumu yetersiz soydaş üniversite öğrencimize harç ödemelerini ve eğitim giderlerini karşılayabilmeleri amacıyla Vakfımızın mali imkanları dahilinde eğitim yardımı yapılmıştır.

TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi faaliyetleri kapsamında;

– Irak’ta Türkçe eğitim veren Türkmen esas okulları ile Kerkük Meslek Lisesi’nde Türkçe dilinde açılan bilgisayar ve ticaret bölümlerinde okutulması planlanan ders kitaplarının gerek görüldüğü hallerde tercüme, dil – bilimsel denetim, grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Irak ve Türkiye’de faaliyet gösteren Türkmen kuruluşları, diğer kurum ve kuruluşlar ile şahsiyetlere dağıtılmak üzere 2023 yılı masa üstü takvim bastırılması amacıyla gerekli hazırlık, mizanpaj ve grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Irak’ta iki aylık periyotlar halinde basımı yapılarak Türkmen esas ilkokullarında öğrenim gören öğrencilerimize dağıtılan Canbala Dergisi’nin düzenli olarak içerik hazırlama, resimlendirme, grafik tasarım hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

– Muhtelif zaman dilimlerinde düzenlenen anma töreni, sempozyum, toplantı, açılış töreni gibi etkinliklerin afiş, davetiye ve broşür çalışmaları yapılmıştır.

ARAŞTIRMA HİZMETLERİ:

 • TiKV Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından 2023 yılı içerisinde muhtelif zaman dilimlerinde toplantı, sempozyum ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlenmiş olup, çalışmaları kapsamındaki incelemeleri içeren aylık veya 6 aylık periyotlar halinde dergi ve raporlar yayınlanmıştır.

Ayrıca, Irak’ta faaliyet gösteren kuruluşlarımız tarafından Türkmeneli Bölgesine yönelik sosyal, eğitim – kültür, sağlık, kalkınma ve diğer alanlarda yürütülen hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *