7

Türkmeneli Vakfı Ocak-Şubat- Mart 2021 Faaliyetleri

Irak’ta yürütülen eğitim hizmetleri kapsamında; Türkmen esas okullarının ihtiyaç halinde zaruri ihtiyaçları karşılanmış, eğitime teşvik çalışmaları kapsamında ilkokul 1nci sınıfa kayıtlarını yaptıran öğrencilere okul kıyafeti ve çanta dağıtımı ile maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmış ve okulların dezenfekte edilmesi işlemleri yaptırılmış, COVID-19 Pandemi salgını nedeniyle öğrencilerimize yönelik uzaktan eğitim programları gerçekleştirilmiş ve bahse konu etkinliklerin giderleri karşılanmıştır.

 Türkmen öğrencilerimizin hizmetine sunulmak üzere Musul’un Türkalan Köyü’nde Yorgantepe Ortaokulu açılmıştır.

 TEM hizmet binası bahçesinde bulunan sınıfın sıhhi tesisat onarımı yaptırılmış, Mescid-i Aksa, İlkokulunun sınıf boyama, Altunca İlkokulu kararan sınıf onarımı, Tisin Şehitleri Ortaokulu onarım ve sınıf boyama hizmetleri gerçekleştirilmiştir.

 Irak / Kifri’de faaliyet gösteren Türkmen Bayat Aşiret Meclisi’nin faaliyet ve hizmet giderleri karşılanmıştır.

COVID-19 Pandemi salgınıyla mücadele kapsamında, Irak / Kerkük’te oksijen tüpü ve tıbbi maske üretimi yapan Buğday Hatun Atölyesinin “Maske üretim malzemeleri, dikiş malzemeleri, dikiş makineleri ve diğer malzemelerin bakım onarım giderleri, jeneratör giderleri, gönüllü çalışanlara nakdi yardım ve yemek ücreti, COVID-19 tıbbi ilaç alım giderleri” karşılanmıştır.

Türkmenlerle ilgili sosyal, kültürel ve tarihi araştırmalar yapmak, Türkmen gençlerimizin bilinçlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunmak, Türkmen akademisyen ve ileri gelenlerin bir araya getirilerek fikir alışverişinde bulunulmasını sağlamak amacıyla Kerkük’te faaliyet gösteren Türkmen Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin donanım giderleri ile faaliyetlerine yönelik hizmet giderleri karşılanmıştır.

Türkmen yazar Sn. Zennun KARABAŞ tarafından kaleme alınan “Telafer Edebiyatçılarının Hafızalardaki Yankıları” isimli eser ile Sn. İsmail AVCI tarafından kaleme alınan “5000 Yıllık Kerkük Tarihi” isimli eserden 500’er Adet basım yaptırılmış, basım giderleri karşılanmıştır.

Irak Türkmen Cephesi Musul Bürosu için 25 Adet oksijen tüpü temin edilmesi ile ilgili alım bedeli karşılanmıştır.

Tisin’de yaşayan Türkmen gençlerin bir araya gelerek birlik ve beraberliğin sağlanması amacıyla açılan toplantı salonunda ihtiyaç duyulan muhtelif demirbaş malzemelerin temini sağlanmıştır.

Telafer Ceddu Tepesi, Bostamlı Köyü ve Yengice Köyüne 1’er Adet su kuyusu açılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *