055a78d4-ff49-4094-bee4-06037cd0edfe

ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ TEŞKİLATI (TÜRKSOY) İLE TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı arasında, ortak çalışmaların hukuki zeminini hazırlayan İşbirliği Protokolü imzalandı.

TÜRKSOY Konferans Salonu’nda 23 Ekim 2023 tarihinde “İmza Töreni” düzenlendi. Törende konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV, bu yıl 30. yılını kutlayan TÜRKSOY’un Türk halklarının kültür ve sanatının tanıtılması çalışmalarında Türk topluluklarının katılımına önem verdiklerini belirtti.

Iraklı Türkmenlerin kültürünün, gelenek ve göreneklerinin gelecek nesle aktarılması için çalışmalarını yoğunlaştırdığını ve bu kapsamda TÜRKSOY temsilcilerinin bu yıl Kerkük’ü ziyaret ettiğini kaydeden Sultan RAEV,  TÜRKSOY’un Irak Türkmenlerine yönelik çalışmalarının artarak devam edeceğini belirtti.

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Dr. Turhan KETENE, TÜRKSOY’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Irak Türkleri ile Türk Dünyası’nın buluşturan Teşkilata teşekkür etti.

Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı olarak aktif faaliyetle bulunduklarını ve Türkiye’de çeşitli kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütleri ile iş birliklerini geliştirdiklerini kaydeden Dr. KETENE, TÜRKSOY ile ortak çalışmaların yapılmasına olanak sağlayacak işbirliği protokolünün imzalanmasından memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV ve Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Dr. Turhan KETENE; Kültür, sanat, akademik, spor ve benzeri alanlarda yapılması planlanan hizmet ve faaliyetlerin uyumlu bir biçimde sürdürülmesi ve ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi amaçlarına yönelik “İşbirliği Protokolü”nü imzaladı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *