IMG_0529

 TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI 2018 YILI FAALİYETLERİ

   TÜRKMENELİ İŞBİRLİĞİ VE KÜLTÜR VAKFI

YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN HİZMET VE FAALİYETLER

 

TÜRKİYE FAALİYETLERİ

 • Tedavileri Türkiye’de yaptırılan 70 hasta / yaralı ile refakatçilerinin ibate ve ulaşım giderleri ile hastaların tahlil, tedavi, ilaç ve ortopedik ve medikal malzeme masrafları karşılanmış, ayrıca Irak’ta tedavilerine devam edilen muhtaç durumdaki hastaların ilaç masrafları, hayatını kaybeden hastaların cenaze masrafları karşılanmıştır.
 • Yurtdışındaki Iraklı Doktorlar Derneği ile işbirliği yapılarak Ankara’da “III. Irak Sağlık Kurultayı” düzenlenmiş olup, bahse konu kurultayın organizasyon giderleri ile Irak’ta yürütülmesi planlanan sağlık ve eğitim hizmetleri ile ilgili olarak 2018-2019 yılı çalışma plan ve programlarını değerlendirmek amacıyla Ankara’da düzenlenen “12. Türkiye-Irak Sağlık Eğitim Ortak İşbirliği Çalıştayı”nın giderleri karşılanmıştır.
 • Konya Selçuk Üniversitesi işbirliğinde, Irak / Diyala Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan değişik branşlarda 9 Uzman Doktor Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbi eğitim görmek üzere Türkiye’ye getirilmiş ve konaklama giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’taki Türkçe eğitim veren okullarda okutulması planlanan ders kitapların tercüme, dil- bilimsel denetim, yeniden yazım, film çekimi, dizgi, tasarım giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’ta hizmet veren Türkmen okullarında öğrenim gören 40 başarılı Türkmen öğrenci ile rehber öğretmenlere yönelik olarak Konya iline yönelik gezi programı düzenlenmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • Erbil’de düzenlenen Erbil Kitap Fuarı’na hazırlık amacıyla muhtelif yazarlara ait 8 Adet kitabın çoğaltılması sağlanmış, giderleri karşılanmıştır.
 • Türkiye’de öğrenim gören Türkmen öğrencilerin eğitim, kültürel, sosyal ve sportif faaliyet ve çalışmalarına destek olmak amacıyla Ankara’da faaliyete başlayan Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği’ne lokal olarak mülkiyeti Vakfımıza ait Mithatpaşa Cad. No: 46 Kızılay / Ankara adresindeki taşınmazın 3ncü katı tahsis edilmiş, ihtiyaç duyulan demirbaş malzemelerin satın alınması ve diğer zaruri giderleri karşılanmıştır.
 • Türkmen öğrencilere yönelik olarak Gazi Üniversitesi TÖMER ile işbirliği içerisinde Aralık 2017 / Aralık 2018 tarihleri arasında açılan “Türkçe Dil Kursu”nda öğrenim gören öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kitap, kırtasiye ve muhtelif araç gereçler temin edilmiş, öğretmen ücretleri karşılanmış, ayrıca öğrencilerin sertifika sınav ücreti ödenmiş, kurs bitiminde mezuniyet töreni düzenlenmiştir.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi ve Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği işbirliği kapsamında, 2018 yılında Ankara, Konya, Gaziantep ve Bursa’da düzenlenen çeşitli toplantı, kültürel- sportif etkinlik ve anma programların giderleri karşılanmıştır.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, Konya, Gaziantep ve Ankara’da öğrenim gören Türkmen öğrencilere yönelik olarak iftar yemeği verilmiş, giderleri karşılanmıştır.
 • Türkiye’de öğrenim gören ekonomik durumu yetersiz 5 yüksek lisans eğitim yardımı yapılmıştır.
 • TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından hazırlıkları yapılan; “Türkmeneli Kültür Ajandası”, Türkmen yazar Nefi Demirci’ye ait “Dünden Bugüne Kerkük, Kerkük’ün Siyasi Tarihi”, “Ahmet Fikri Sevilen Manileri, Hıdır Lütfü Şiirleri ve Aydın Kerküklü Çocuk Şiirleri” ile 2018 yılında hazırlıkları yapılan diğer kültürel kitapların düzenleme, güncelleme, hazırlama veya denetim hizmetleri gerçekleştirilmiş ve hizmet bedelleri ödenmiştir.
 • Türk Dil Kurumu ve TİKV Türkmeneli Kültür Merkezi işbirliğinde, Türkmen Milli araştırmacı ve yazarı Dr. Nefi DEMİRCİ adına Türk Dil Kurumu’nda “Onur Günü” düzenlenmiş ve giderleri karşılanmıştır.
 • UNESCO tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kırılgan Koşullarda Barış Eğitimi Konferansı”, İstanbul Sultanbeyli Belediye Başkanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen “VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali”, Ankara Etimesgut Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen geleneksel “15. Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” ve Ankara Nallıhan’da düzenlenen “VI. Uluslararası Nallıhan İpek İğne Oyaları Kültür Sanat Etkinliği”ne Irak Türkmenlerini temsilen katılım sağlanmış, etkinliklerin katılım giderleri karşılanmıştır.
 • 14 Temmuz 1959 Türkmen Katliamının Yıldönümü anısına “Türkmen Şehitlerini Anma Töreni” düzenlenmiş, giderleri karşılanmıştır.
 • Bakü’de düzenlenen “Irak Türkmen Kültürü ve Edebiyatı” etkinliklerinde Irak Türkmenlerinin temsili sağlanmış olup, katılımcıların ulaşım giderleri karşılanmıştır.

          Vakfımız tarafından yürütülen insani ve sosyal yardım faaliyetleri kapsamında;

 • Türkmen vatandaşlarımıza yardımda bulunulması amacıyla; muhtelif kurum ve kuruluşlar ile hayırsever vatandaşlar tarafından bağış, nakdi yardım, kıyafet, ikinci el kıyafet, ayakkabı, gıda – gıda kolisi – gıda çeki, yatak, karyola, battaniye, yorgan, beyaz eşya, muhtelif ev eşyası, giyim, tekerlekli sandalye gibi ayni yardım malzemeleri yardımında bulunulmuş, yapılan ayni yardımların toplanması ve Türkmen vatandaşlara dağıtılması hizmeti “Yardım Komisyonu” tarafından gerçekleştirilmiş olup, hizmetlerle ilgili harcama bedelleri karşılanmıştır.
 • TBMM Gönüllüleri Vakfı, Yenimahalle Belediye Başkanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Türkmen ailelerimizin çocuklarına yönelik sergi, müze gezileri, yemek ve eğlence programı, kır gezisi vb. etkinlikler düzenlenmiş, sığınmacı Türkmen vatandaşlarımıza iftar yemeği verilmiş ve 50 ailemize gıda çeki dağıtılması konusunda koordine sağlanmıştır.
 • INPR İnsani Yardım Örgütü tarafından yaklaşık 200 Türkmen kadınımıza yönelik olarak “Türkiye’de yaşayan mülteci Türkmenlerin sorunları ve yapılması gerekenlerle ilgili Çözüm Önerileri” konularında bilgilendirme toplantısı-seminer düzenlenmiş, hediyeler dağıtılmıştır. Ayrıca; Türkiye’ye gelerek Ankara’ya yerleşen çocuk, kadın ve erkek aile bireylerine yönelik olarak muhtelif zaman dilimlerinde eğitim, kültür, sağlık, spor vs. konularında çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.
 • Muharrem Ayı münasebetiyle 150 Türkmenin katılımıyla “Aşure Yemeği” etkinliği düzenlenmiştir.
 • Ramazan Ayı münasebetiyle, Ankara’da yaşayan ekonomik durumu yetersiz 68 Türkmen aileye gıda çeki yardımında bulunulmuştur.
 • Ankara’da yaşayan Türkmen ailelerimizin toplam 106 çocuğu sünnet ettirilmiş, organizasyon giderleri karşılanmıştır.
 • Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan, kendi imkanlarıyla tedavi olmak üzere Türkiye’ye gelen veya Irak’a kesin dönüş yapan 37 ekonomik durumu yetersiz Türkmen’e ulaşım, ilaç veya diğer zaruri giderlerini karşılayabilmesi amacıyla nakdi yardım yapılmıştır.
 • Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan rozet, masa bayrağı, Türkmen Milli Bayrağı, ITC Bayrağı, tanıtım CD ve DVD’si gibi muhtelif tanıtım malzemeleri yaptırılmıştır.
 • Türkmen Toplumunun tanıtımı maksadıyla; muhtelif kurum, kişi ve yazarlar tarafından hazırlanan kitap, dergi ve rapor gibi görsel materyallerden Vakıf birimleri ile muhtelif kişi ve kuruluşlara dağıtılmak ve Irak’a gönderilmek üzere belirli miktarlarda satın alınmıştır. Ayrıca Türkmen yazar Nefi DEMİRCİ’ye ait “Kerkük’ün Siyasi Tarihi” isimli eserin TKM tarafından 750 Adet basımı yapılmıştır.
 • Muhtelif kişi ve yazarlara ait Türkmen milli kültürünü tanıtıcı eser ve yayınların TKM tarafından Konya, Karataş ve Azerbaycan’a gönderimi sağlanmış, kargo gönderim bedelleri karşılanmıştır.

       IRAK FAALİYETLERİ

 • Irak’ta Türkmen kuruluşları tarafından yürütülen eğitim, sağlık, sosyal ve diğer hizmetlerin koordinasyonu sağlanmıştır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *